Pre každú nevestu je prioritou najmä výber správnych svadobných šiat. Dostávajú však dostatočnú pozornosť aj popolnočné šaty? Uvažujete nad tým, prečo a či ich potrebujete? Neviete, ako si vybrať tie správne šaty? Ak áno, tento článok vám poskytne všetky informácie, ktoré potrebujete. Popolnočné šaty sú takmer rovnako dôležité ako tie svadobné, keďže budú tvoriť významnú súčasť vašej svadby.
Prečítajte si aj: Príhovor na svadbu – všetko, čo by ste o ňom mali vedieť
Popolnočné šaty a tradície
V európskej tradícii platí, že by nikto nemal „zatieniť nevestu“. Práve ona by mala byť oblečená a nalíčená najvýraznejšie a honosne. Platí to aj po obrade – počas hostiny a zábavy, ktorá nasleduje. Znamená to, že nielen svadobné, ale aj popolnočné šaty by mali byť výnimočné, aby bola práve nevesta tá, ktorá vynikne. Pri výbere vášho svadobného outfitu myslite na to, že na vašej svadbe ste stredobodom pozornosti vy a váš partner.
Prezlečenie sa do popolnočných šiat je pradávnym zvykom, preto si ho v rámci kultúry a slovenských zvyklostí nezabudnite uctiť – môžete si byť istá, že vašej svadbe pridá správnu atmosféru. Navyše, ide o mimoriadne praktický zvyk, keďže popolnočné šaty sú výrazne pohodlnejšie než tie svadobné.
Červené popolnočné šaty
Niektoré kultúry majú na svadbe zaužívané nosiť červenú farbu. Táto ohnivá farba nesie v ázijských krajinách špecifický význam a môžete sa ním inšpirovať. Nevesty v Indii ju začali nosiť už v 16. storočí. Spájala sa s bohyňou Durga alebo s planétou Mars. Durga predstavuje nové začiatky a Mars manželstvo. Rovnako, napríklad v Čínskej kultúre je červená vážený symbol šťastia a prosperity Červené popolnočné šaty teda majú symbolickú funkciu a vy vďaka nim môžete priniesť dávku symboliky aj na vašu svadbu.
Redové popolnočné šaty v slovenskej kultúre
Počuli ste niekedy o redovom tanci? Jeho synonymné pomenovania sú napríklad vykrúcanka, klobúkový, alebo venčekový tanec. Je to príjemný svadobný ceremoniál, ktorý nasleduje po čepčení nevesty. Touto tradíciou sa oslavuje jej prechod do manželského života. Hostia ju postupne vyzvú do tanca, čo môže trvať aj desiatky minút. Práve preto by ste si mali vybrať aj vhodné svadobné topánky. Na konci tohto zvyku hostia tradične prispejú novomanželom do ich spoločného života finančným darom.
Novomanželia sa im potom odvďačia občerstvením alebo malým darčekom. Táto tradícia sa môže v každom kraji líšiť, jedno však platí v každom kraji – všetky nevesty majú počas tanca oblečené popolnočné šaty.
Pohodlné popolnočné šaty
Popolnočné šaty by mali byť jednoznačne pohodlnejšie ako vaše svadobné. Budete sa v nich zabávať, tancovať a užívať si nezabudnuteľné okamžiky v pohodlí. Veľké a ťažké šaty či doplnky by vám mohli zbytočne prekážať, preto nepodceňujte praktickosť popolnočných šiat.
Ak ste si po polnoci pôvodne plánovali obliecť dlhé šaty, tejto myšlienky sa nemusíte vzdať. Môžete si pozrieť aj šaty v midi dĺžke (pod kolená). Pokiaľ máte odvahu a chcete atraktívny kúsok, krátke šaty v mini dĺžke pre vás budú ako stvorené. Nezabudnite na to, že aj popolnočné šaty si pred svadbou treba poriadne vyskúšať, čo platí najmä pre šaty objednané z e-shopu – nechajte si dostatočnú časovú rezervu na ich prípadnú výmenu.
Akú farbu by mali mať popolnočné šaty?
Farba popolnočných šiat závisí, samozrejme, od vášho vkusu. V správnych odtieňoch budete v šatách vynikať. Ak sa neviete rozhodnúť, farba roka 2024 sa nazýva „peach fuzz“. Je to svetlooranžová alebo broskyňová farba s teplým podtónom. Bude svedčiť najmä dámam s teplým alebo neutrálnym podtónom pleti. Vo všeobecnosti platí, že neutrálnemu podtónu pleti pristane najviac farieb.
Skvelou a praktickou pomôckou je farebná typológia, ktorá vám významne pomôže pri výbere outfitu a vhodných farebných kombinácií. Každý tón pleti má svoju paletu. Ak máte napríklad chladný podtón pleti, vyberajte si z chladnej palety farieb.
Pokiaľ sa však nechcete riadiť farebnou typológiou a máte vlastné predstavy o farbe vašich popolnočných šiat, choďte smelo do toho. Ak rozmýšľate nad jemnými odtieňmi, nič nepokazíte bielou, krémovou alebo svetloružovou. Ak túžite zažiariť vo výraznej farbe, popolnočné šaty voľte v kráľovskej modrej, smaragdovo zelenej alebo fuchsiovo ružovej. Pamätajte si, že podstatné je najmä to, aby ste sa v danej farebnej kombinácii cítili komfortne a aby ste boli spokojná sama so sebou. Práve vaša spokojnosť sa pozitívne odrazí na tom, ako sa budete v priebehu noci cítiť.
Ozdoby a popolnočné šaty
Popolnočné šaty toho „znesú“ veľa. Vítané sú napríklad flitre, alebo šaty vykladané kameňmi či perličkami. Populárne sú aj „faux feather dress“, po slovensky nazývané aj šaty z umelého peria. Pierka môžu byť našité po celej dĺžke šiat, prípadne iba na sukni alebo v oblasti dekoltu. Ak hľadáte niečo rafinované, každé popolnočné šaty ozvláštni noblesný korzet.
Netradičné nápady na popolnočné šaty
Popolnočné šaty nemusia byť iba obyčajné koktejlky. Môžete si zvoliť napríklad komplet pozostávajúci z dvoch častí – sukne a topu. Nebojte sa extravagantnosti a pokojne siahnite aj po kostýmových nohaviciach, ktorú sú nielen elegantné, ale aj mimoriadne pohodlné. Pokiaľ ich zladíte s vhodne zvoleným topom a decentnou obuvou, vznikne skutočne pôsobivý outfit, ktorý môže pokojne nahradiť popolnočné šaty. Pre vytvorenie jedinečného outfitu doň môžete zakomponovať aj veľkú mašľu, napríklad v podobe opasku alebo brošne, prípadne iné extravagantné doplnky.
Záver
Svadobné šaty sú symbolom nevinnosti, ktorý po polnoci vymeníte za popolnočné šaty – symbol radosti a oslavy vstupu do manželstva. Nezabudnite na to, že výber vhodných popolnočných šiat je takmer rovnako podstatný ako výber svadobných šiat. Uistite sa, že popolnočné šaty budú nielen vizuálne atraktívne, ale aj praktické, keďže práve v nich pretancujete prevažný čas vašej svadby. Pri výbere popolnočných šiat sa nezabudnite inšpirovať tipmi z dnešného článku.