Boli ste vybraný, aby ste predniesli príhovor na svadbe? Netušíte, ako sa naň pripraviť a nie ste si istí, či to zvládnete? Práve pre takýto prípad sme pre vás pripravili článok o tom, ako zvládnuť túto, pre mnohých ťažkú a stresujúcu úlohu. Vďaka dobre podanému príhovoru na svadbu prinesiete do výnimočného dňa mladomanželov, ako aj ostatných svadobčanov, tú správnu atmosféru.
Prečítajte si aj: Svadobné topánky – podstatný prvok vašej svadby
Kto môže predniesť svadobný príhovor?
To, kto prednesie príhovor na svadbu, je veľmi individuálne – môže to byť prakticky ktokoľvek zo svadobčanov. O tom, kto bude prednášať, rozhoduje nevesta so ženíchom. Zvyčajne sú to svedkovia, družičky, rodičia nevesty a ženícha, alebo blízki priatelia a členovia rodiny. Rovnako, aj nevesta so ženíchom sa môžu rozhodnúť, že prednesú svadobný príhovor a touto cestou poďakujú svojim hosťom za účasť.
Minimálne by mali odznieť aspoň dva príhovory, zvyčajne od svedka a družičky, ale ak si to pár želá, môže prijať príhovory od viacerých osôb. Je veľmi dôležité, aby svadobný pár informoval hostí, od ktorých chce príhovor, v dostatočnom predstihu. Budú tak mať dostatok času na prípravu. Toto gesto pomôže, aby sa rečníci cítili uvoľnene a boli pripravení predniesť svoj príhovor bez stresu.
Príhovor na svadbu a jeho príprava
Ako teda pripraviť pútavý príhovor na svadbu? V prvom rade je potrebné brať túto úlohu zodpovedne. Je dôležité pripraviť si príhovor vopred a napísať si ho na papier a nespoliehať sa na vlastnú pamäť, alebo na to, že sa na poslednú chvíľu „nejako vynájdete“.
Po napísaní príhovoru na svadbu je rozhodne vhodné vytlačiť si ho, napríklad aj na ozdobný papier. Môžete vytlačiť ďalšiu kópiu pre svadobný pár, takéto gesto ich určite poteší. Aby ste predišli stresu alebo zakoktaniu sa, je dobré si príhovor niekoľkokrát precvičiť a dbať na to, aby ste ho čítali hlasno, plynulo a zreteľne. Počas príhovoru sa zamerajte aj na reč tela. Je dobré si ho predniesť pred niekým, kto vám dá úprimný názor a vy ho tak môžete prípadne „doladiť“.
Ako napísať príhovor na svadbu?
Samotné napísanie príhovoru je pre mnohých ľudí výzvou. Je to podobné ako klasická esej alebo slohová práca, ktorú mnohí z vás určite v minulosti písali. Aby mal príhovor hlavu a pätu, mal by obsahovať úvod, jadro a záver.
V úvode by ste mali srdečne privítať hostí, predstaviť seba a svoj vzťah k páru. Do jadra zahrňte svoje osobné príbehy s novomanželmi, vtipné príhody alebo spomienky, ktoré máte s párom. Vyjadrite svoje priania novomanželom do budúcna, prípadne zakomponujte aj humor, ktorý príhovor oživí. V závere predneste srdečný prípitok na novomanželov.
Podľa tejto osnovy sa nemusíte striktne riadiť, no je praktickou pomôckou pre tých, ktorí v písaní príhovorov nie sú doma. Mnohí ľudia tlačia na pílu a snažia sa prísť s čo najvtipnejším a najvychytenejším príhovorom, hoci v skutočnosti stačí byť sám sebou.
Ukážka príhovoru na svadbu
Drahí novomanželia, (meno nevesty a meno ženícha), a milí svadobčania,
je mi nesmiernou cťou, že dnes môžem pred vami stáť ako (uveďte váš vzťah k novomanželom napr. otec nevesty). Keď sa pozerám na svoju dcéru, (meno nevesty), ktorá žiari šťastím a láskou, moje srdce preteká radosťou.
(Meno nevesty) bola vždy svetlom nášho života, jej smiech napĺňal náš domov teplom a jej láskavosť sa dotýkala každého, koho stretla. A teraz, keď ju vidím vedľa (meno ženícha), som naplnený vďačnosťou. Doteraz si pamätám, keď mala (meno nevesty) päť rokov a povedala mi…
(Meno nevesty) a (meno ženícha), nech je vaša spoločná cesta naplnená smiechom, dobrodružstvom a neochvejnou láskou. Na celoživotné šťastie a krásne spomienky!
Blahoželám Vám. Na zdravie novomanželov!
Tipy a triky pre dokonalý príhovor na svadbu
- Príhovor si pripravte vopred a prečítajte si ho niekoľkokrát
- Rozprávajte primerane dlho, minimálna dĺžka by mala byť dve minúty a maximálna päť minút
- Zostaňte triezvi, je ťažké odolať jednému či dvom pohárikom, ale najlepšie to pôjde s čistou hlavou
- Zahrňte do svojho príhovoru humor (ak je to vhodné), vtipné príbehy, ktoré máte so svadobným párom a úprimne pocity, ktoré máte o páre (ako ste sa prvý krát dopočuli, že sa mladomanželia dali dokopy, ako ste spoznal ženích/nevestu)
- Vyjadrite v príhovore vďačnosť páru za to, že vás pozvali
- Dbajte na to, aby ste hovorili hlasno, plynule a zrozumiteľne
- Sledujte svoju reč tela, udržujte očný kontakt s párom a hosťami, ak sa cítite nepríjemne, pozrite sa na nejaký bod na stene za publikom (vyvoláva to dojem, že sledujete publikum)
- Nebojte sa počas vášho príhovoru urobiť dramatickú pauzu na vytvorenie napätia, dodá to vášmu príhovoru dôraz
- Pre lepšiu vizualizáciu môžete do príhovoru zakomponovať aj fotografie
- Používajte citáty, ktoré sa týkajú témy (napríklad o láske, vzťahoch a živote)
- Zaujmite publikum hneď na začiatku (napríklad vtipnou príhodou), publikum si vás tak zapamätá
- Môžete využiť svadobný telefón a nahrať malý súkromný svadobný príhovor ako spomienku pre novomanželov
Záver
Či už ste svedok, družička alebo svadobný hosť, veríme, že sme týmto článkom premenili pôvodne náročnú úlohu na príjemný zážitok. Pamätajte na to, že svojím príhovorom vyjadrujete úprimnú vďačnosť, náklonnosť a želania voči svadobnému páru. Aby sa tieto vzácne okamihy zachovali navždy, zvážte využitie služieb svadobného fotografa, ktorý dokáže umelecky zachytiť pravú atmosféru svadobného príhovoru. Na zdravie, lásku a nezabudnuteľné spomienky!